Zdeněk Burian dostával mnoho korespondence a vždy se snažil každému odepsat. Korespondence bylo natolik, že na ni měl dokonce vyhrazen jeden den v týdnu.
   Praha 29.5.1946 - Dopis Jaroslavu Foglarovi


Vážený pane Foglare,

je mi velice líto, že opravdu nemohu ilustrování povídek ve Vašem časopise převzít. Není to nějaké trucování - to ne, ale prostě nejsem vůbec schopen dělat takové obrázky, jaké jsem dělal dřív. V takové náladě není možno něco dobrého udělat. Udělal jsem za okupace asi 27 knih. Některé z nich jsou tím nejlepším co jsem kdy vůbec udělal, zvláště ty barevné ilustrace klasické dobrodružné literatury. Žádná z nich nemůže vyjít proto, že nikdo nezůstal na svém místě, od faktorů po sazeče; pokud nebyli vyřazeni, desertovali a šli vykrádat do pohraničí. Papíru je dost pro hnusnou politiku, ale není ho pro knihy pro děti atd. Vyšly asi 2-3 moje knihy zkažené, že je ostuda. Drahota je taková, že na pěkně vypravenou knihu není pomyšlení. Zatímco stát zdražuje, my z našich honorářů naopak musíme slevovat. Zatímco šaty prvotřídní stály nejvýš 2000,- dnes je schválena cena 6000,- Kč. Ale takhle bych mohl popsat celé strany a Vy to jistě také všechno víte. Vzato z mého hlediska - každá práce je marná a proč dělat dnes tak namáhavou práci, když se nad poctivou prací ohrnuje nos, když dnes k úspěchu není naprosto třeba žádného studia, svědomitých příprav a provedení, ale naopak nevědomosti, drzosti a zase už i politické legitimace? Ale pravdu máte a já sám také tak smýšlím, že tím vším se člověk nemá dát ohradit, že tím vším není vinna mládež, pro kterou pracujeme. Jenže ještě žádný malíř se nedonutil k umělecky hodnotné práci pouhou rozumovou úvahou. To jistě uznáte. Proto doufám, že mi prominete moji neschopnost pokračovat v práci, kterou mám rád a pro kterou - jak mohu dokázat svými náčrtníky z mých klukovských let - jsem se asi narodil.

Se srdečným pozdravem Váš Zd.Burian


Zdeněk Burian a Jaroslav Foglar o sobě hovořili vždy s obdivem. Burian říkával, že kdybychom měli více Foglarů, nebylo by tolik potíží s výchovou mládeže. Foglar zase nikdy nevynechal jeho výstavy a říkával "Burian je Mistr Mistrů"


Zápis Jaroslava Foglara v Náštěvní knize z výstavy Z. Buriana ve Valdštejnském paláci (květen - září 1966) S úctou a obdivem prohlédl jsem Vaše úžasné dílo Mistře Buriane a jsem dodnes vděčen, že jste mně ilustroval několik knížek a namaloval obálky pro ně. Mnoho tvůrčí pohody do dalších let !

Jaroslav FoglarMistře Zdeňku Buriane,

pokud bude žít touha po romantice a dobrodružství, potud bude Vaše úžasná práce obdivována a slavná.

A to bude navždy !

Jaroslav Foglar


Burianův z prvotních dopisů B. Konečnému - BIMBA, ilustrátor


Milý příteli,

upozorňoval jsem Vás již jednou, aby jste nebyl zklamán, jestliže Vám neodpovím obratem. Ovšem rok je dlouhá doba, ale při takovém pracovním tempu jako je moje teče jako voda. Po odeslání Vašich kreseb jsem Vám napsal své mínění, asi jste zapoměl. Psal jsem Vám, že Vám leží portrét a ještě více karikatura. Tak to dělejte. Dobrých karikaturistů nemáme vůbec. Pro ilustrování Vám skutečně schází schopnost uplatnit detail což je ovšem pro ilustraci důležité, ale možná, že časem dáte přednost něčeme jinému a dobrodružství vale. Jak vidím pracujete pilně. Obrázek profesorského sboru je bezvadný, aspoň v té zmenšenině, ale každý profesor tohle nesnese! A bylo by škoda, aby Vás některý z nich proto otrávil při maturitě! Tu se snažte udělat za každou cenu! Doufám, že jsem Vám zodpověděl všechno. Jinak Vám poradit nemohu, poněvadž nevím, čemu se chcete v životě věnovat. Před profesionální drahou uměleckou musíme my všichni, kteří jsme se protloukli - varovat každého kdo se nás ptá. Jsme malý národ, ale umělců máme víc než dobytka. To jsem slyšel na vlastní uši od jednoho z profesorů, když jsem dělal před lety přijímací zkoušku na Akademii. Pro koho má pak ta zpousta malířů pracovat? Když jsem vstupoval na Akademii, ptal se mne Švabinský:" A jste ze zámožné rodiny?" Tomu dobře rozumím teprve dnes. Patnáct let jsem na to doplácel svým zdravím. Abyste nemyslel, že Vás chci zastrašit - já jsem taky před těmi radami neuhnul.

Přeji Vám zdar a zdraví srdečně.

Zd. Burian

Praha 2.V. 1936

 Jeden z posledních řad smutných dopisů psaný ještě vlastnoručně.
Poslední dopisy již psala sekretářka Zuzana M. na stroji a Burian už je jen podepisoval.